Hogyan buknak mások – és hogyan legyen a te vállalkozásod sikeres?

Hűvös Ágnes írása

Sokan és sokat beszélnek a vállalkozások sikeréről, mi azonban inkább adatok mentén szeretünk gondolkodni. A kudarc sokkal gyakoribb, mint a siker. Hát beszéljünk egy kicsit erről. Ha a vállalkozásod 5 év után is talpon van, akkor te jobb vállalkozó vagy – és talán szerencsésebb is -, mint a vállalkozások 60%-a (egyes iparágakban akár 80-90%-a), akiknek nem sikerült életben tartani a céget a korai fázisban jelentkező kihívások közepette. Az USA vonatkozó adataira azért támaszkodunk, mert ott megbízhatóan, sok éve figyelik a vállalkozások bukásait egy stabil, jól prosperáló gazdaság keretein belül. Érdekes módon az arányok, okok nem változtak az elmúlt évtizedekben (és az európai adatok is nagyon hasonlóak). A vállalkozások 20%-a az első két évben, 45%-a az első 5 évben, 65%-a az első 10 évben be is zár. Csak mintegy 25% éli túl az első 15 évet, és ez az adat az 1990-es évek óta változatlan. A vezető okok nemzetközi szinten azonosak:
  1. A vállalkozás nem mérte fel megfelelően a piacát (nehezen éri el a vásárlóit, túl kicsi a piac, nincs valós igény…).
  2. A vállalkozás hibás (vagy nem létező) üzleti terv alapján dolgozik (túl ambíciózus célokat tűz ki, nem számol elegendő idővel stb.).
  3. Nem elegendő a finanszírozás (ha belegondolsz, ez is egy tervezési problémában gyökerezik az esetek többségében).
  4. A vállalkozás marketingje, online vagy offline jelenléte nem megfelelő.
  5. A vállalkozás nem elég rugalmas, nem tud alkalmazkodni a körülményekhez.
  6. A vállalkozás túl gyorsan növekszik.
Hozzá kell tennünk még egyet, amely túlmutat a 15 éves túlélésen, és nagyon fontos eleme a bukási listának:       7. A vállalkozás nem képes megtartani profitabilitását és versenyképességét a generációváltás időszakában (ez általában összefügg az 5. ponttal). Bár mindegyik kérdés megérne egy hosszabb cikket, most csak néhányat emelünk ki (a többiről írtunk itt-ott – neked nincs más dolgod, mint kattintani a listában, ha azok az írásaink is érdekelnek).

“Nincs piac” – amikor a vállalkozás rosszul méri fel az ügyféligényt

A korai bukás leggyakoribb oka (a CB Insights post-mortem kutatása alapján), hogy a vállalkozások nem jól ismerik fel saját piacaikat, nem tudnak valós, stabil ügyfélbázist, piaci részesedést szerezni. Második helyen a nem megfelelő csapat és a finanszírozási buktatók haladnak fej-fej mellett a bukási okok “versenyében”.  Mind a megfelelő szemlélet kialakításával, mind a piacok megtalálásával, a versenytársak felismerésével és helyes kezelésével sokat dolgozunk. Kattints és nyisd meg vonatkozó tartalmainkat: A jó üzleti modell megtalálása nem csak a korai fázisú vállalkozások feladata. A 2020-as krízis megmutatta, hogy akár érett cégeknek is lehet szüksége radikális üzletimodell-váltásra. A Karson rendszeresen dolgozik üzleti modellekkel (egy ügyfelünk a Vodafone díját nyerte el üzletimodell-váltás témakörében), illetve részstratégiák kialakításával is. Olvass, gondolkozz velünk ebben a témában is:

“Nincs pénz” – amikor a bukás tervezési, finanszírozási tévedésekből ered

Ezekről nem érdemes nagyon sokat írni, mert egyértelmű. A korai fázisban hozzáférhető források elenyészőek (ha egyáltalán vannak…), ellenben a terhek fojtogatóak. Egyszerű biztonsági számítással:
  • becsüld meg, hogy mennyi idő alatt fordul a céged cash-flow-pozitívba;
  • a feltételezett költségeket szorozd meg másféllel;
  • a feltételezett bevételt oszd el kettővel;
  • az időtávot szorozd meg kettővel;
  • és számold ki, mennyi ideig élsz meg a tartalékaidból.
Egy érettebb, kamasz- vagy felnőttkorú vállalkozásban, azaz ha a vállalkozásod már beindult, akkor pedig 

készíts pontos költség- és bevételi tervet.

Elég jól fog látszani, mikor és hol keletkeznek finanszírozási “lukak”: ezeket pályázatokkal, befektető bevonásával, hitellel, tagi kölcsönnel tudod áthidalni. Mindig azzal, amelyik a legjobban illeszkedik a finanszírozási szakadék és a szakadékon túli növekedési ígéret jellegéhez. Arról azonban sose feledkezz meg, hogy a pénz megtalálása és bevonása időigényes lehet. Sok cég nem számol azzal például, hogy befektetőt bevonni olyan, mint a szex: az első kéjes gondolattól a kézzel fogható eredményig 9 hónap fog eltelni. A Karson segít ügyfeleinek finanszírozási tervet összeállítani, üzleti tervet készíteni, és a források felkutatásában is számíthatsz ránk és partnereinkre.

“Nincs rendszer” – amikor a bukást rejtett, mélyen húzódó okok készítik elő

Ha bukni nem is, de végtelen sokat küszködni a vállalkozások főleg a nem optimális folyamatok, rosszul megválasztott eszközök és persze a haszon elmaradása miatt szoktak.  Ha ilyennel fordulnak hozzánk, a Karson tanácsadói akár stratégiai szinten is képesek a cégnek segítséget nyújtani, hogy ne csak tüzet oltsunk, hanem hosszú távra kiküszöböljük a problémákat. Az első feladat mindig a diagnózis: ezeknél a bukdácsolásoknál sokat kérdezünk, sokat kutatunk, utána pedig pontosan megmutatjuk mindazt, amit te “a dobozon belülről” nem feltétlenül látsz pontosan. Olvasd el például ezeket a cikkeinket: Ezen túl foglalkozunk vezető- és szervezetfejlesztéssel is: partnereink segítenek fejleszteni a csapatot, a folyamatokat, a vezetői döntéstámogató rendszereket is.

“Nincs utód” – a sikertelen generációváltás réme

Már akkor felmerülhetnek problémák, amikor először szeretnéd a cég vezetését átadni, esetleg stratégiai, tulajdonosi szintre lépni a napi operatív vezetés helyett. Ha pedig végül, sok év után a vállalkozásodból kiszállnál, még nagyobb súllyal szembesülsz a vezető- és tulajdonosváltás kihívásaival.  Már a vezetőváltás is kihívás, de szerencsére jó módszerekkel nagy fejlődést jelent a cégnek (tudjuk, mivel évente 10+ alapítónak segítünk “feljebb lépni” az operatív vezetésből). A vezetőváltás szélső értéke pedig a generációváltás. Ha a vállalkozásod végül sikerrel átevickélt rajta, akkor büszkén mondhatod, hogy felkészültebbek voltatok, mint az ezen a ponton elbukó 70-87% (!). Rettenetesen nagy szám ez, és jól mutatja, hogy

egy cseppet sem evidens, hogyan is kell a generációváltást jól csinálni.

Szerencsére fel lehet jól készülni ezekre a lépésekre is, és a sikeres exit nem csak egy álom. A Karson blogján meglehetősen sok tartalmat találsz a témában.:

Bukik vagy nem bukik a vállalkozásod?

A vállalkozások tehát nagy átlagban többé-kevésbé ugyanazt a mortalitási rátát mutatják, mint a kisoroszlánok: 10-ből csak 2-3 éri meg a felnőttkort. A stabil, sikeres vállalkozás pedig sok esetben azon múlik, hogy elég korán kimondja-e az alapítói kör, pontosan mik is a célok – és aztán időben, tervek mentén kezdi el a jó irányban vezetni, menedzselni a céget. A Karson 2011-ben indult, azaz igen sok vállalkozásnak segítettünk már. Azt nem mondhatjuk, hogy az ügyfeleink vállalkozásai közül egy sem bukott el. Sőt: van olyan, akit mi beszéltünk le a folytatásról, mert jobb szépen zárni, mint tovább finanszírozni a veszteséget.  De azt elmondhatjuk, hogy az ügyfeleink túlnyomó többsége (bőven a statisztikai átlag felett) növekedő, fenntartható céget épít. Számos ügyfelünk cége akár a tervezett növekedésnél is nagyobb mértékben vett lendületet a közös munkát követően, de mindenképpen az iparági átlagot meghaladó módon. Azaz nemhogy buknak, de stabilabbak és sokszor sikeresebbek, mint versenytársaik. Tudjuk, hogy a bukás a vállalkozás természetes része. De ha te inkább sikerre vágysz, és ezt időben megfogalmazod, mi segítünk elérni a célokat.