Eladható, átadható cég: az érett, értékes vállalkozás

Háttérbe vonulnál, átadnád a vezetést vagy akár az egész céget valaki másnak? Itt az ideje beszélni arról, hogy az exit előtt mi mindent kell még megtenned.
blank

Mondunk rögtön kiindulásnak egy provokatívat. Akkor lesz a legkönnyebb és legsikeresebb az exit, ha

a cégedet az első naptól exitre építed.

Ehhez nem árt szembenéznünk azzal, mit is jelent az exit valójában. Van az a mondás, hogy két dolog biztos az életben: az adó és a halál. Ezzel csak félig értünk egyet, főleg, mióta a KATA-mentesség is megtörténhetett. De meghalni biztosan fogunk.

Azaz minden cégalapító egyszer exitál, és ha jól csinálja, előtte exitel. A szójátékért nem kérünk elnézést, a betűknek – és főleg a sorrendnek – ebben az esetben van jelentősége.

Hiába ilyen egyértelmű az exit kényszere, a többség az öröklétnek indítja a vállalkozását. Pedig az első naptól egyértelmű, hogy az alapítók valamikor és valahogyan ki fognak szállni. Hogy hányféleképpen szállhatsz ki? Legalább ennyi:

  • Elfáradsz, elvállalnál egy új kihívást és “nyugdíjba mennél” ebből a cégedből. Szeretnél ezentúl az osztalékból élni. Ebben az esetben a te helyedet kell betölteni a cégnél. Azaz minél kisebb szereped volt a céged életében, annál egyszerűbb lesz a dolog. Ha te már csak az igazgatótanács ülésein vettél részt, akár ki is léphetsz azonnal, ellenben ha napi szinten irányítottad a vállalkozást, akkor találnod kell egy nálad is jobb, agilisabb menedzsert. Nem szabad elfelejtkezni arról sem, hogy ebben az esetben a cégnek stabil osztalékfizetőnek kell lennie – úgy is, hogy közben megfizeti az új menedzser bérét.

Ilyesmin gondolkodsz? Akkor nyisd meg most, olvasd el később ezt a cikkünket: Lépj le, lépj át, lépj tovább

  • Megöregszel, valóban nyugdíjba mennél, és a fiad/lányod szívesen átvenné az irányítást. Ez ritkább, mint ahogy az alapítók szeretnék, de azért megtörténik családi vállalkozásokban. Sokkal gyakoribb, hogy az első pontban leírt helyzet adódik, és külső menedzsment kell. De ha mégis menedzsereket neveltél, ebben az esetben a céget és a családot is fel kell készítened egy masszív szerepváltásra. Ugyanis mindkét “szervezet” más módon tekint rád és az utódodra, mint ami a szerepcseréhez optimális lenne. Otthon te apa/anya vagy, ennek minden érzelmi és szerepbeli következményével. De ami még fontosabb, a cégben a gyerekeid a csapatod számára is “gyerekek”, hiszen jó eséllyel látták őket felnőni. A feladat az, hogy a cégben gyökeresen megváltozzon az, ahogyan te, a csapat és az utód egymásra tekintetek, de közben otthon továbbra is jó családi dinamika maradjon. Itt sem szabad elfelejtkezni arról, hogy ebben az esetben is jó, ha a cég stabilan osztalékfizető.

A felkészüléshez, gondolkodáshoz hasznos lehet ez az írásunk is: Menedzser és tulajdonos közötti konfliktusok – nyisd meg most, olvasd el később.

  • Változik az élethelyzeted (például messzire költözöl, valami elviszi a fókuszt) és el kell adnod a céget. Ebben az esetben akkor jársz jól, ha a vállalkozás egyértelműen profitábilis, jól szervezett és transzparens, mert így lesz csak vonzó azoknak, akik pénzt is adnának érte. Nagyon fontos, hogy a cégnek tőled függetlenül is kell működnie. Minél több minden van dokumentáció helyett a fejedben, minél több kapcsolat múlik rajtad, minél inkább a te tudásodon nyugszik a termelés/szolgáltatás, annál kevésbé fogsz tudni kiszállni. Szélsőséges esetben a cég tökéletesen értéktelen nélküled, és legfeljebb az irodabútort, gépeket értékesítheted. Ezt muszáj megoldani jóval a kiszállás előtt.
  • Valóban exitre játszol: a cél az, hogy 4-10 év alatt a cég dinamikusan felíveljen, majd a kezdeti befektetést jó megtérüléssel visszatermelje neked azáltal, hogy eladod. Ebben az esetben is függetlennek kell lennie tőled a vállalkozásnak, mire kiszállsz, és képesnek kell lenned megmondani, hogy mi volt a dinamikus növekedés receptje. Azaz skálázható, növekedő és remélhetőleg profitábilis cég kell.

Bármelyik eset is van soron, két kérdést kell megválaszolnod:

  1. Szeretnéd-e megtartani a részesedésedet (és ha igen, milyen mértékben)?
  2. A (relatíve) gyors kiszállás a lényeg vagy az, hogy ebből tisztes mértékű tulajdonosi bevételt érj el?

A két alapszabály, ami sikeressé tesz egy exitet:

  • legyen vonzó a cég a vásárló/átvevő számára gazdaságilag és szervezetileg is,

  • legyen a vállalkozás tőled független.

Gyakran találkozunk azzal, hogy egy tulajdonos gyorsan, nagy pénzért és kevés munkával szeretne megválni a cégtől. Biztosan ismered az “Olcsón jót, gyorsan? Válassz kettőt!” szabályt. Na azt itt nem lehet alkalmazni.

Pedig lehet nagyon jól csinálni. Olvasd el cikkünket: Cégeladás, felvásárlás, összeolvadás a KKV-szektorban – hogyan lesz gördülékeny és sikeres?

Előkészítetlenül nem lehet eladni céget (jó esetben is csak a benne lévő eszközöket). Azaz munka van vele, hacsak nem találsz egy jó bolondot, aki a szekrényben lévő csontvázakkal nem törődve megveszi. A sebesség nagyban függ a te kapcsolati hálódtól, a reális ártól és persze attól, hány csontvázat kell eltakarítani. A “nagy pénz” pedig a sebesség, előkészítettség, és persze a cég valós értékének függvénye. 

A cégeladás vagy a bármilyen formájú sikeres exit tehát lassú, melós és sokváltozós. Látunk kivételeket, de hát létezik kétfejű kiskutya is. A változók többsége pedig abból ered, hogy a cégben mi van jól előkészítve és mi nincs. Éppen ezért a Karson tanácsadói gyakran dolgoznak ügyfeleinkkel az alábbi területeken:

  • tulajdonosok közötti megállapodások,
  • tulajdonosok és menedzserek közötti sikeres, az üzleti céloknak megfelelő együttműködés,
  • hosszú távú (stratégiai) tervezés és implementálás
  • cégérték növelése, profitabilitás növelése,
  • folyamatok optimalizálása és hatékonyságnövelés,
  • exit előkészítése, menedzsmentje.

Blogposztjainkban, a Karson Műhely tréningalkalmain és ingyenes, kötetelen Kávészüneteink során gyakran találkozhatsz ezekkel a témákkal is.

Ha pedig már tudod, mire van szükséged, kérdezz tőlünk!