
Gördülő tervezés – stabilizálás viharos időkben
A gördülő tervezés régóta ismert, mégis kevesen használják. Pedig a mostanihoz hasonló, bizonytalan, akár turbulens piaci környezetben kincset ér.
Orosz Adrián írása
Megmutatjuk neked a maga valójában azt a bizonyos nyolckarú krakent. Gyors felmérés: hány veszélyezteti ezek közül a “szörnykarok” közül a cégedet?
Nem vagy egyedül, ha a vállalkozásod hajóját akár mind a nyolc karjával egyszerre akarja a mélybe húzni valami. A tengeri szörnyek már csak ilyenek, több karral lendülnek támadásba. Jobb eleve elkerülni a fenevadakat.
Ebben a cikkben egyikre sem adunk konkrét megoldást (pedig ha megtennénk, az instant gazdasági Nobel-díj is az ölünkbe pottyanhatna…) A javaslataink viszont
eredményeznek. Fontold meg, melyik segítene most a legtöbbet!
Bár krízisben a vezetők hajlamosak mikromenedzselni, ez az egyik nagy tévedés, amit elkövethetsz. Csak úgy tudsz gyorsan és jól reagálni a változásokra, ha nem hagyod el a hajóhidat. Ha tüzet kell oltani, lehet, hogy te is beállsz majd egy vödörrel, de figyelj arra, hogy ne tedd le túl sok időre a kapitányi sapkát. Ha túl későn érsz vissza, lehet, hogy nem fogod tudni újra irányba állítani a hajót. Az irányítás maradjon nálad! Annál is inkább, mert rengeteget kéne fizetni, ha a vezetést másra bíznád. Természetes, hogy kezdetben nem tudsz minden feladatra felvenni valakit, de a törekvésnek ott kell lennie, hogy egyre nagyobb arányban foglalkozz a vezetéssel. Ez csak úgy megy, ha ezt is előre betervezed a – csökkenő mennyiségű – operatív feladat mellé.
Hibás az a vélekedés – pedig hányszor halljuk! -, hogy bizonytalan környezetben nem lehet tervezni. Annak, aki így gondolkodik, a tervről egy statikus dokumentum jut eszébe. Azzal valóban nem sokra megy, ha jönnek a változások. Ha te tervezel, mindenképp dinamikus tervet készíts, egy modellt arról, mit is szeretnél csinálni. Amikor változik a környezet – légy erős, változni fog! –, reagálnod kell. A terv alapján mindig tudni fogod, mihez képest, merre és mennyit kell igazítani. Ha nincs pontos terved, legfeljebb ad hoc rángathatod a kormánykereket és vagy bejön a döntésed, vagy nem. Jobban jársz, ha felkészülsz.
A felkészülés nem azt jelenti, hogy jósképzőbe iratkozol be, hogy lásd, mi vár rád és a cégedre. Inkább sokféle összefüggő forgatókönyvvel kell készülj.
Két tévhitet szeretnénk nagyon sürgősen lerombolni.
Kapitányként kevés, ha csak a hídról tudsz körülnézni… pedig te irányítasz. Sem a zátonyt nem látod meg időben (igen, erre való az árbockosár), sem a szivárgásra nem figyelsz fel (ezért kell a hajósinas a fedélközben), de még a kraken se fog feltűnni, őt a korlát mellől figyelik a matrózok.
Sajnos nem egy vállalkozást láttunk már elsüllyedni amiatt, hogy a hirtelen jött válság kezelésére – a késői észlelés és/vagy a felkészületlenség miatt – már nincs elég erőforrás a cégben. Azaz: akkora költséget jelent alternatívát keresni, szakértőt találni, majd végrehajtani a szükséges lépéseket, amennyit a vállalkozás már nem tud kigazdálkodni.
A kontrolling már régen nem a nagyvállalatok “hóbortja”, nem adatgyártás. A segítségével mérhetővé teheted a működésedet, hogy lásd, a kijelölt úton vagy-e még, a megfelelő ütemben haladsz-e, illetve a számok figyelmeztetnek, ha útközben érdemes változtatnod valamin. Amikor gyors döntéseket kell hoznod, nem várhatsz hónapokat arra, hogy valaki pontosan kiszámolja, hol is vagy éppen.
Nemcsak a cég (pl. a cashflow) uralására, hanem a termelékenység és profitabilitás mérésére, egyes folyamatok modellezésére, akár még a teendők priorizálására is alkalmasak a kontrolling-eszközök. Hogyan?
Még két területet kell szemmel tartanod (emlékszel: árbockosár, hajókorlát…)
Alaposan ismerned és elemezned kell a környezetedet, követned a benne zajló változásokat. Amit ki tudsz számítani, azt számítsd ki, hogy csökkentsd a működési kockázatot. Érdemes figyelned a konkurenciát is: milyen helyzetre hogyan reagálnak? Így nemcsak új ötletekhez juthatsz, de akár tanulhatsz más kárán, ami máris megtakarítás számodra. Ha látod magad körül, hogy viharos a tenger, s a többi hajó sűrűn vált irányt, önkéntelenül is elkezdesz majd óvatosabban működni, még ha az épp aktuális veszély a te vállalkozásodat nem is fenyegeti közvetlenül.
Ezen kívül ismerd meg az utánad jövőket, az ellátási láncban következő szereplőket, azokat, akiket kiszolgálsz. Végfelhasználók-e vagy beépítik a termékeidet a sajátjukba? A terméked milyen értéket képvisel az ő vállalkozásuk életében? Mikor jön el az a pont, amikor leáll a gyártásuk és nem lesz igény a te szolgáltatásodra vagy termékedre?
Válságban könnyű elveszteni a fókuszt. A belső működésben úgy tudod értékesebbé tenni az erőforrásaidat, ha mindenki azt csinálja, amit a legjobban tud. A folyamatos költségoptimalizálás és folyamatfejlesztés mellett azonban arra is függeszd a pillantásodat, hogy az értékteremtő képesség ne sérüljön, és a piaccal való kapcsolatod is stabil maradjon.
Tisztában kell lenned az erőforrásaiddal, a hajó és a legénység állapotával, de például a rendelkezésre álló élelmiszertartalékokkal is. A rumkészletről nem is beszélve! Ez egy olyan terület, ami nagyon sok apró részletet foglal magában.
Gyakran látjuk, hogy a nagy költségcsökkentésben egy cég akár még az alapfunkciókat is hajlamos kiszervezni. Fontold meg kétszer is, akarsz-e ilyesmit tenni. Minden máshoz azonban hozzá lehet és kell is nyúlni. A költségstruktúra áttekintésére, a jogi, gazdálkodási, működési keretek átgondolására akár negyedévenként szükség lehet ebben az időszakban. Szánj rá időt.
Tanácsadóként gyakran látjuk, hogy a vállalkozások inkább együtt élnek a rengeteg kockázattal, mintsem megpróbálnák csökkenteni azokat.
Hogyan tudod a technológiára vagy beszállítókra való kitettséget csökkenteni? Tudnod kell például, hogyan működik az az ellátási lánc, amibe illeszkedsz. Fontos, hogy ne függj túlságosan egyetlen beszállítódtól sem, különben előfordulhat, hogy egy átmeneti hiány megbénítja a termelésed. Például: kérdezd meg a beszállítóidtól, számíthatsz-e tőlük a szokásos mennyiségre. Ha az ellátás csak egy kicsit is bizonytalan, kezdj el tárgyalni olyan beszállítókkal, akik más „láncon” működnek és nem pont ugyanazoknak a kockázatoknak vannak kitéve. Azaz diverzifikálj.
Hogyan tudod a fogyasztóidat diverzifikálni, hogy a kedvezőtlen hatásokat kevésbé érezd meg? Ha üzleti ügyfeleket szolgálsz ki, figyelj rá, hogy többféle szektorból, több mérettartományból kerüljenek ki. Ugyanez a fogyasztói szegmensekre is igaz (időben, földrajzi hely szerint is kell diverzifikálni, vagy akár alacsonyabb és prémium kategóriák igényeit is kiszolgálni, ha a terméked, technológiád erre alkalmas).
Fel kell készülnöd arra is, hogy egy fogyasztói réteg – akár időszakosan – eltűnik, eltűnhet. A belvárosi vendéglátókkal ez történt a covid alatt. A külföldiek helyett más fogyasztókat kellett megcélozniuk. Van, aki elindult a házhoz szállítással, hogy megtartsa korábbi vevői egy részét. Van, aki elkezdett menüket kínálni, illetve olyan is, aki feljebb lépett a kevésbé érzékeny luxusprémium szegmensbe.
Felül kell vizsgálnod a terveidet, hogy a magasabb árszint mellett is ki tudd fizetni mindazt, amire mindenképp szükséged van a célod eléréséhez. Hogyan csináld?
A piaci árak a gazdasági szereplők által ismertek, még akkor is, ha most mondjuk, a hatósági árak ezt ideiglenesen átírják, elfedik. A szomszéd országok áraival össze lehet hasonlítani, érdemes arra felkészülni, hogy mi lesz, ha holnaptól piaci ár lesz. Ha a worst case-re számítasz és kedvezőbb eset áll elő, mert az átállás fokozatosabb lesz, akkor már jobb helyzetből indulhatsz!
Egyazon uniós közös piacon versenyeznek a magyar vállalkozások is. Ha magasabb költségszinttel is hatékonyan tud működni és versenyképes marad veled egy hasonló méretű másik vállalkozás – legyen az cseh vagy francia -, akkor az azt jelenti, hogy ő versenyképesebb, azaz a te oldaladon versenyképességi hátrány mutatkozik, amire reagálni kell!
Nem is egyszer halljuk az ügyfelektől, hogy utálják, macerának tartják, nem akarnak ezzel „molyolni”, hiszen „úgyis megvan a bizalom”. Aztán egy-egy nehéz helyzet után kiderül, milyen jó lett volna egy részletesebb, nem sablonos szerződés… Mert a jó szerződés kölcsönösen előnyös: le kell tudni írni, mit vártok egymástól a vevőddel és miért cserébe. Gyakorlatilag előre le kell írni, hogy mi fog történni, vagy milyen esetek lehetségesek, és arra mi lesz a következő lépés.
Az élet meg jön és mást hoz. És sorjáznak a kérdések mindkét oldalon: Ez nincs benne? Ezért külön kell fizetni? Erre nem érvényes a garancia?
A jó szerződés beépíti a „mi történik, ha…” esetekre a garanciákat. Mert nem lehet cél, hogy akár a céged, akár a másik fél beszoruljon egy, a működést ellehetetlenítő helyzetbe.
Hiába vagy azon, hogy szállíts, ha a beszállítódtól nem kapsz megfelelő mennyiségű vagy minőségi alapanyagot… Van jobb megoldás, mint kifizetni a kötbért és csődbe menni! Fel kell sorolnod azokat a külső hatásokat, amelyek mellett nem tartható a szerződés azon körülmények között, amiben megállapodtatok.
Érdemes figyelni a részletekre:
Ha ügyféloldalon vagy, akkor is biztonságot jelent a jó szerződés: garantálhatod az ellátási biztonságod, mert le van fektetve, mi az, ami nem jelenthet az eladó részéről kibúvót és mindenképpen teljesítenie kell a vállalását.
Ha pedig bármelyik eszköznél elakadsz, vedd fel velünk a kapcsolatot. Segítünk.
A gördülő tervezés régóta ismert, mégis kevesen használják. Pedig a mostanihoz hasonló, bizonytalan, akár turbulens piaci környezetben kincset ér.
A vállalkozás kockázatos, ez sosem volt másként. De mintha mostanában a kelleténél nagyobb lenne a kockázat mértéke. Mikor és hogyan lehet ezt kezelni? Kiindulópontot adunk a gondolkodáshoz és a kockázatkezeléshez.
Az árazás mindig is összetett feladat volt. Válságban még több tényezőre kell figyelni – és újraalapozni, ha szükséges. Infláció, alapanyagváltozások, a piac változásai… Tűrd fel az ingujjadat.
Copyright © 2022 Carsongrey Üzletfejlesztő Kft., Minden jog fenntartva
A Karson Consulting weboldalán sütiket (cookie) használ, analitikai célokból, illetve a felhasználói élmény fokozására, melyet jelölőnégyzetek segítségével testre tudsz szabni. Elfogadással hozzájárulsz a sütik használatához.