
Több bevétel a vállalkozásodban – a marketinges megoldásokon innen és túl
Hányféleképpen lehet a értékesítési bevételeidet növelni? Az első válasz nem az, hogy jobb marketinggel. Azt is elmondjuk, miért.
Himer Csilla és Haláchy Nóra írása
Nem véletlen, hogy a Facebook-hirdetések egyre nehezebb feladványt jelentenek a vállalkozásoknak. Erről részben a Facebook tehet: az algoritmust egyre inkább úgy csavarja, hogy az organikus elérések a vájárbéka püspökfalatja alatt maradjanak. Ez egyre több hirdetőt, egyre nagyobb médiazajt, egyre emelkedő árakat jelent.
Nagyon nem mindegy, hogy
Ezeket fogjuk körbejárni.
A Facebook-hirdetések csábítóan egyszerűnek tűnnek: mint a foci. Ki lehet menni a haverokkal a grundra, meg a csapattal a londoni Wembley stadionba is, egy élet munkáját belerakva a “focizgatásba”. Hiába tud a grundon valaki tizet dekázni, és hiába sikerül néhány kisértékű hirdetés jól… a Facebook egyre inkább hasonlít a Wembley-élményhez.
Az eredménytelen hirdetők könnyen rásütik a Facebookra, hogy “nem is működik”. Pedig két típusú vállalkozásnak érdemes Facebookon hirdetnie:
Például azoknak, akinek a célpiaca nincs jelen a Facebookon. Ez ennyire egyszerű.
Néhány speciális kivételtől eltekintve minden céges sales folyamat részébe bele lehet építeni a Facebook hirdetéseket, csak nem mindenkinek éri meg.
Ezt pedig leginkább egyedi tanácsadásban megválaszolható az értékesítési folyamatok, számok ismeretében. Szóval sose higgy a “hirdess a Facebookon, megéri” típusú posztoknak, inkább számoltasd ki szakemberrel.
Kulcsfontosságú, hogy ne egy eszközként tekints Zuckerberg felületére, hanem egy komplex rendszer egy elemeként, ami nem azért került bele a marketing mixbe, mert “mindenki csinálja”, hanem azért, mert ezzel tudod leginkább a kitűzött eredményeket elérni.
Mi mindenre lesz szükséged, ha jól akarod csinálni?
Mik lesznek a mérőszámaid? Ha a Facebooktól a márkád erősítését, más csatornák támogatását várod, akkor alkalmazhatsz ún. proxy mérőszámokat (like, comment, átkattintás). Ha a Facebook kifejezetten az értékesítést támogatja, akkor viszont az ezzel összefüggő mérőszámokat kell hetente, havonta ellenőrizned.
Mint látható, a marketing sem tud meglenni eredményességi mutatók nélkül. Cégvezetőként pedig érdemes a marketingen túl is nézni, és így szemlélni a marketing működését. Pénzügyi szempontból fontos, hogy az alábbi feltételek teljesüljenek:
Akkor, ha elérjük vele a kívánt (tervekben megfogalmazott) eredményt. Mit jelent ez? Nézzünk rá megint a marketing és a pénzügy viszonylatában.
A feliratkozók száma, vásárlások száma, ezek árbevételként való realizálása egyszerűvé teszi az eredmények mérlegelését. Azaz, ha 100 Ft-ot bedobsz a rendszerbe, és 1000 Ft jön ki a másik oldalon, akkor úgy gondoljuk, elégedett lehetsz. (A pénzügyi szempontból való megtérülésre kicsit később még visszatérünk.)
Marketinges szempontból nem csak az árbevétel miatt éri meg hirdetni (persze az az elsődleges cél). A Facebookon való hirdetés a sok más platformmal kapcsolatos kitettséget és/vagy költséget tudja csökkenteni. Ha a forgalmad jelentős része a Google-ből érkezik, akkor azt jelenti, hogy az egy kockázat számodra, mert ha azzal a csatornával történik valami, akkor sok idő számodra, amíg ezt a kiesést pótolni tudod.
Példák a kockázat csökkentésére Facebook-hirdetés segítségével:
Mennyit ér az, hogy nem 100%-ban egy adott értékesítési csatornától függsz, hanem már két lábon állsz? Ez nehezen forintosítható, hosszú távon fogod tudni csak kiszámolni. De ettől még szükséges.
A logika fordítva is igaz, ha jelentős Facebook-kitettséged van, akkor azt érdemes minél hamarabb csökkenteni más csatornák előtérbe helyezésével! Érdemes több csatornából ügyfelet szerezni, mert ha egy kiesik/jelentősen csökken, akkor a többinek van esélye kipótolni.
Ha nyereséget termel. Mármint végső soron.
Ez utóbbi félmondatnak azért van különös jelentősége, mert nem mindig az a jó a vállalkozásnak, ha kizárólag nyereséget termelő termékek, szolgáltatások vannak a palettáján. Erről részletesen írtunk már a portfóliólogikát is taglaló cikkünkben.
Tipikus példa erre a belépő termékek esete. A marketing nem véletlenül tűzi ki ilyenkor megtérülési célként, hogy csak a hirdetési költségeket hozza be. Mert a belépő termék nem arra való, hogy nyereséget termeljen. Hanem hogy elkötelezett, előmelegített leadeket produkáljon.
Vagyis pénzügyi szempontból
illetve a termékportfólió-elemzés során is elfér. (Ha nem is pont annak a terméknek a költségei között, amelyikre hirdettünk, de van más termék, amire viszont tudatosan, tervezetten rá tudjuk ezt a költséget terhelni, mert annak elég nagy a haszonkulcsa hozzá.)
A legfontosabb fogalom a mérhetőséget illetően a ROAS, azaz return on ad spent. Ez a mérőszám mutatja meg a hirdetési megtérülést (nem összekeverendő a ROI-val, ami a teljes megtérülést mutatja). A ROAS fizikai termékes webshopnál 5 alatt ritkán szokott elégséges lenni, míg egy online oktatóanyagnál, ahol gyakorlatilag nincs anyagköltség, ott 2-3 közötti ROAS már bőven profitábilis.
Az, hogy a te céged esetében mennyi az ideális hirdetési megtérülés, egyáltalán mérhető-e, összetett kérdés.
Ha konkrét termék/szolgáltatás eladásod van, akkor tudnod kell, mennyit ér meg neked egy vásárlás/szolgáltatás értékesítése, azaz mennyit költhetsz a bevételből hirdetésre
Tegyük fel, hogy egy nagy értékű szolgáltatáscsomagod van, és egy ajánlatkérő formon tudják kezdeményezni a megrendelést a vevők. Ebben az esetben hogyan mérjük a megtérülést?
Számok, amiket szükséges tudni ehhez:
Ha 500 000 Ft az átlagos termék- vagy szolgáltatásérték, amiből 25 000 Ft van hirdetési költségre elkülönítve, és 10 ajánlatból 1-et fogadnak el, akkor az alábbi módon alakul a számítás:
1 ajánlatkérés (kalkulált) értéke: 50 000 Ft (mert minden tizedikből lesz 500 000 Ft árbevétel), és egy ajánlatkérésre 2 500 Ft hirdetési költség elfogadható (beleértve a menedzsment díjat is).
Ez alapján akkor éri meg neked hirdetni 200 000 Ft marketingköltséggelhavi szinten, ha
Ha a hirdetéskezelés díja 70 000 Ft, akkor 130 000 Ft hirdetési költségből lett 4 000 000 Ft bevétel. 4 000 000 / 130 000 = 30,77. Ez a szám a hirdetési megtérülés (ROAS). Ebben az esetben akkor éri meg hirdetni, ha legalább 30-as hirdetési megtérüléssel futnak a hirdetések.
Biztos, hogy ez teljesíthető? Gondolj bele. A szolgáltatások értékesítésében a 30-as ROAS, azaz hirdetési megtérülés nem minden esetben elérhető (kevesebbszer, mint amennyiszer nem). Márpedig erre lenne szükség ahhoz, hogy ez egy fenntartható rendszer legyen, egyszerűen azért, mert a Facebook kattintásonkénti költsége nem csökkenthető a végtelenségig, bármilyen profi szakmai háttérrel sem. A fenti példában pedig nemcsak ez, hanem a 20% feletti értékesítői tevékenység is szokatlanul jó. Egy rendszerben lehet arra alapozni, hogy 1-1 elem átlagon felüli lesz, de arra, hogy több is, nem érdemes.
A tanulság ebből az, hogy
például a nem kellően hatékony (későbbi) értékesítési folyamatoknak vagy a rosszul összeállított portfóliónak.A Facebook-hirdetések sokszor csak felnagyítják azt a hatékonyságot, vagy hatékonytalanságot, amivel az adott cég értékesítése zajlik.
A lépések összefoglalva röviden még egyszer:
A gyakorlat azt mutatja, hogy havi 150.000-200.000 Ft-os hirdetési büdzsé alatt ritkán éri meg kiszervezni, közvetlen árbevételt jelentő hirdetési tevékenységet folytatni, mert amint látod, a hirdetések kezelésének díját is ki kell termelni.
Kivételes esetek mindig vannak, de ahhoz legalább egy mutatónak kiugróan magasnak kell lennie (pl. lezárási arány vagy átlagos megrendelési érték).
Ha ökölszabályként 10-es hirdetési megtérüléssel számolunk, akkor egy bizonyos havi hirdetési költség alatt egyszerűen lehetetlen a hirdetéskezelőnek kitermelnie a saját díját és még a cég profitját is. Ennek a megtérülési pontnak a megtalálása kulcsfontosságú egy olyan cég számára, amely hirdetési tevékenységet tervez folytatni (legyen szó Google-ről vagy egyéb hirdetési platformokról).
Az élet azonban nagyon egyszerű lenne, ha 200.000 Ft marketingbüdzsé elköltése után, elégedetten számolgatnád az elvárt megtérülés mellett befolyó bevételed, és fellelkesülve mondanád, hogy akkor költsünk kétszer ennyit.
Az előző példánál maradva: hiába érkezne be 200 ajánlatkérés, a lezárási arány rohamosan csökkenne, és valószínűleg az átlagos szolgáltatásérték is, az ügyfélélettartammal együtt.
A tökéletesre hangolt gépezet hirtelen összeomlana, és kétszer annyi költés mellé csak másfélszer annyi árbevétel társulna, ami pedig már veszteséget jelentene.
Éppen emiatt abban a havi hirdetési költségsávban érdemes mozogni, ahol már gazdaságosan tudsz hirdetni, kitermeli a hirdető a saját díját, és a szükséges árbevételt is tudja hozni, de nem költesz annyit, ahol már romlanak a mutatók, és hirtelen veszteségbe fordul a mutatvány.
A hirdetési tevékenységek során elég hamar el lehet jutni oda, hogy már gazdaságosan hirdetünk, de az átesési pontot folyamatosan érdemes (alulról) ostromolni, mert időszakonként változhat. 4-7 hónap folyamatos, tudatos hirdetési tevékenység után ennek a sávnak a határai egyre világosabban kirajzolódnak. Ehhez megfelelő szakembernek kell kezelnie a hirdetéseket, aki ilyen szemlélettel áll az adatok elemzéséhez.
Pénzügyi oldalról nézve már a tervezés szakaszában arra érdemes figyelni, hogy a fenti képlet alapján kiszámolt hirdetési költségsáv fedezete szerepel-e a tervekben hirdetési költségkeretként. Az összevetés után három eredményre juthatunk:
Lássuk, melyik esetben mi a teendő.
Ebben az esetben sürgősen jelezni kell a marketingnek, hogy még alsó hangon sem biztosított a gazdaságos (értsd: megtérülést biztosító) hirdetési tevékenység fedezete.
Lehetőségek:
Minden a legnagyobb rendben, az élet megy tovább, indulhat a terv végrehajtása.
Figyelj oda, hogy ez ki is derüljön, a marketing ne hallgassa el. A felesleget vagy máshová csoportosítod át, vagy elgondolkodsz az értékesítési tervszámaid emelésén (hiszen van rá kereted, hogy több lead-et generálj). Ilyenkor érdemes azt is figyelembe venni, hogy a több lead-et
Majd ezek alapján újraszámolsz mindent, amit ez érint.
Legalább négy tanulság van, és ezt érdemes megjegyezni:
Nem jön ki a marketingmatek?
Pénzügyi és kontrollingszakember. Több mint 5 évig dolgozott logisztikusként, itt a teljes ellátási lánc felügyelete tartozott a feladatkörébe. Több mint négy éve dolgozik kkv-tanácsadóként: üzleti tervet, cashflow-rendszert, folyamatokat vizsgál és optimalizál, rejtett tartalékokat és hibákat, pénzelfolyásokat keres, árakat állapít meg és vizsgál felül. Ebben segíti kontrollingtapasztalata és mérlegképes könyvelői végzettsége. Ügyfelei között a nulláról induló, kezdő vállalkozástól a milliárdos árbevételű cégekig mindenki megfordult már. Vesszőparipája a hatékonyság és a digitalizáció.
Facebook Blueprint minősítésű hirdetési szakértő, a MarketingFlow alapítója.
Nemcsak a Facebook hirdetésekre korlátozódik a figyelme, hanem a teljes egész rendszer építésére is, amely eredeményessé teszi partnereit. Több nagyvállalattal is volt már eredményes együttműködése, a legérdekesebb talán az ORFK megbízása volt, amelynek során a Magyar Rendőrség közösségimédia-kommunikációja volt terítéken.
Hányféleképpen lehet a értékesítési bevételeidet növelni? Az első válasz nem az, hogy jobb marketinggel. Azt is elmondjuk, miért.
Mit kezdj el mérni, mire ne fókuszálj – és melyek azok a feladatok, amelyek túlnyúlnak az éves stratégián? A marketing naptár megtervezése.
Az áraid mindenre visszahatnak a cégedben. Vesd bele magad az árazás nevű kirakósjátékba!
Copyright © 2022 Carsongrey Üzletfejlesztő Kft., Minden jog fenntartva
A Karson Consulting weboldalán sütiket (cookie) használ, analitikai célokból, illetve a felhasználói élmény fokozására, melyet jelölőnégyzetek segítségével testre tudsz szabni. Elfogadással hozzájárulsz a sütik használatához.