
Több bevétel a vállalkozásodban – a marketinges megoldásokon innen és túl
Hányféleképpen lehet a értékesítési bevételeidet növelni? Az első válasz nem az, hogy jobb marketinggel. Azt is elmondjuk, miért.
Himer Csilla írása
A portfólióelemzés borzasztóan hangzik, pedig annyira nem bonyolult: annak vizsgálata, hogy egy adott termék vagy tevékenység mennyire nyereséges. (Létezik még ügyfélportfólió-elemzés is, amelynek az alapvetése szintén az eredményesség vizsgálata, de arról máskor írunk majd.)
A portfólió azonban önmagában nem egyenlő a termékeid, szolgáltatásaid összességével. Kell, hogy legyen köztük és bennük valamilyen logika.
A portfólió felépítése a legtöbb vállalkozásnál organikusan történik. Mit jelent ez? Hogy a piaci igények, lehetőségek viszonylatában kerülnek be- és ki a termékek a kínálatba. Ez önmagában még nem baj, hiszen a kínált termék- és szolgáltatáspalettának meg kell felelnie a piaci igényeknek. Vagyis ha az organikus portfóliófejlődést a piaci igények változása, észlelése inspirálja, az lehet jó dolog is.
Ez azonban önmagában még nem elegendő. Jó, ha a portfólióban érvényesül egyfajta egymásra épülés is. Marketingesektől valószínűleg már sokszor hallottad, hogy a termékpiramisban ilyen egymásra épülés alapján rendszerezzük az adott vállalkozás termékeit.
Apró közbevetés: a termékpiramis kialakítását gyakran szokás a marketing eszköztárához sorolni. Pedig a termékpiramis igazából stratégiai eszköz. Mire elolvasod ezt a cikket, remélhetőleg te is látni fogod, hogy miért.
A portfólió logikája az, hogy
Ezt két oldalról is meg lehet támogatni:
A konkrét felépítést nem a marketingnek, hanem az üzleti szempontoknak kell meghatároznia, és éppen elég sok szempont van benne, amit össze kell hangolni. Időnként található benne olyasmi is, ami felülírja az elsődleges eredményességi szempontokat, és arra vesz rá minket, hogy akár veszteségesen is értékesítsünk egy-egy terméket.
A portfóliólogika lényege az, hogy:
Ha ezt a sok szempontot mind figyelembe veszed, akkor adódhat olyan helyzet is, hogy bizony egy alapvetően veszteséges terméket is a portfóliódban tartasz – csak azért, mert ez a veszteséges termék behúz egy nagyobb árrésű terméket. Ilyenkor igazából a nagy árrésű termék viseli el a behúzó termék veszteségét, de a kettő együtt még mindig olyan hasznot biztosít, amivel elégedettek lehetünk.
Ha a fenti szempontokat üzletileg jól megalapozottan akarjuk érvényesíteni, akkor elemeznünk kell
A portfóliód összetettségétől függően lehet egy kis helyes táblázat is, de egy kisebb Ausztrália-térkép méretű Excel-tábla is. Jellemzően a webshopok szoktak ebben elveszni, hiszen ott akár több ezer termék is előfordulhat.
A lényeg azonban minden méretben ugyanaz:
Borzasztóan leegyszerűsítve azt is mondhatjuk, hogy minden egyes termékből származó bevételből levonjuk a bevétel eléréséhez szükséges forgalom biztosítását lehetővé tevő költségeket. Így láthatóvá válik, hogy melyik termék és/vagy termékcsoport értékesítése termel nyereséget, és mennyit.
Ennek alapján már el tudunk kezdeni szelektálni. Nagyon gyakorlati oldalról megragadva ez történik:
Az a jó a vállalkozásban manapság, hogy tengernyi adat keletkezik a működése során. Van hát miből válogatni. (A jól felépített digitális környezet már a keletkezés pillanatában rögzíti az adatokat, az előzetesen programozott séma szerint pedig rendszerbe is sorolja, csoportosítja, vagy akár a kellő mélységig bontja is.)
A kiindulási alapunk tehát az, hogy a portfólióelemzés egyfajta eredményszámítás. Ennek megfelelően szükségünk van
Talán a bevételi adatokkal van a legkevesebb gond, hiszen ez az adat gond nélkül lehívható a számlázó programból is. Hogy pontosan lássuk, melyik termékünkből mennyit adtunk el, azaz melyik termékünk mekkora bevételt termelt, már nem árt, ha valamilyen szűrést is be tudunk építeni a számlázó programba. Vagy ha ez nem megy, akkor van készletező programunk, ahol a fogyás látszik. De ha van CRM-programunk, abból is nyomon tudjuk követni megfelelő beállítások mellett ezt az adatot. (Ha még csak tervezési fázisban vagyunk, akkor az értékesítési tervet szoktuk alapul venni.)
Az így kapott bevételi adatok alapján már pontosan meghatározható az is, hogy melyik termékünk milyen arányban vett részt a bevétel termeléséből. Vagyis tudjuk, a bevétel mekkora része esik egy-egy termékünkre.
A kiadási adatok felkutatása sem nagy truváj: elvileg a cashflow-kimutatásunkból naprakészen megtudhatjuk, mennyi kiadással is járt a korábban már kimutatott bevétel megtermelése.
Ha ez nem áll rendelkezésre – ami szerintünk nagy hiba lenne! –, akkor a könyvelési adatok lesznek a segítségünkre.
Még nincs cashflow-terveződ és -kimutatásod, de stabilizálni szeretnéd a vállalkozásod likviditását? Keresd fel a Karson BYT Tudástárat, és szerezd meg a Cashflow-tervező magyarázatokkal című tudásanyagunkat a letölthető tervezővel!
A költségeket tehát egyben már ismerjük. Egyes költségtételeket egyértelműen hozzá is tudunk rendelni a különböző termékekhez (pl. alapanyag költsége, vagy éppen az áruk beszerzési értéke). Az olyan általános költségek, mint például a menedzsment munkabére, vagy a könyvelő díja, az adók vagy éppen a marketing költsége viszont már gondolkodásra késztetnek.
Most a legegyszerűbb, de elég nagy pontossággal alkalmazható módszert mutatjuk be. Ha már van egy felosztásunk a bevételek között, akkor használjuk ezt a költségek szétosztása során is! Ezt az eljárást költségfelosztásnak nevezzük – és mellesleg az árazásnál is jó szolgálatot tesz.
A számítás alapja, hogy élünk azzal a feltételezéssel, hogy az eladott termékek ugyanolyan arányban részesednek a költségek viseléséből, mint ahogyan a bevételekhez járultak hozzá. Vagyis ha A termék a bevételeink 50%-át hozza, B termék 30%-át, C termék pedig 20%-át, akkor a közvetlenül nem a termékhez rendelhető költségekből is ugyanekkora részeket fognak fedezni. Ezzel a módszerrel minden költséget szétosztottunk, minden termék viselni fog belőle valamennyit.
Ennek alapján már termékenként, termékcsoportonként meglesz, hogy melyik termékre mekkora bevétel és mennyi kiadás esik. Ki tudjuk számolni, melyik terméken mekkora a nyereségünk az eladások (vagy tervezési időszakban a tervezett eladások) után.
Ez az a pont, ahol már konkrét eredményességet látunk, de még nem vagyunk készen. Hiszen az említett üzletpolitikai, stratégiai szempontok még átírhatnak néhány adatot.
Itt az ideje, hogy eldöntsük, melyik. Vagy ha több is beszáll a belépő termék veszteségeinek fedezésébe, akkor milyen arányban osztjuk fel közöttük ezt a veszteséget. (Ez már döntés kérdése. Ellenben kifejezetten megkönnyíti az arányok belövését, ha látjuk, hogy a „húzótermékeket” meddig tudjuk más termékek veszteségével terhelni.)
A „behozó” termékek esetleges veszteségét pedig soha nem önmagában, hanem a behúzott termék nyereségével együtt kell vizsgálnunk. Itt az a kérdés, hogy a két termék együtt mennyi nyereséget termel.
Ha a behúzó termék elviszi a vele együtt vásárolt termék nyereségét, akkor sem biztos, hogy el kell felejtenünk ezt a kombinációt. Ha jó forgalmat generál (naturáliában, azaz természetes mértékegységben számolva, például darabra), akkor újra kell hangolni a két termék árát. (De legalább az egyikét.) Ha nem generál akkora forgalmat még naturáliában sem, akkor viszont újra kell gondolni, hogy hol a baki. Tényleg nincs rá akkora kereslet, hogy nekünk megérje árulni? Akkor ki velük! Vagy csak a vevőim nem tudnak róla, nincs hozzá bizalmuk stb. Ebben az esetben viszont lehet, hogy elég a marketinget/értékesítést szerelni.
Soktermékes vállalkozásnál tudatosan is vállalhatjuk, hogy valamilyen kurrens terméket akár önköltségi áron is értékesítsünk. (Ez alá nem mehetünk, hiszen ezt törvény tiltja.) Ezzel behúzzuk a vevőket, és ha már ott vannak, eléjük tehetünk más, magasabb árrésű termékeket, amelyek jól illeszkednek az alacsony árú, kurrens termékhez – és az árukba bele van építve az alacsony árú termék haszna is. Ezt a taktikát gyakran láthatjuk hipermarketekben. Amikor „jóárasított” kiflit látunk nagy halomban illatozva kipakolva, jusson eszünkbe, vajon miért van közvetlenül a szendvicskrémek, felvágottak, sajtok mellé kitéve.
Ugyanennek a taktikának lehet akár társadalmilag hasznos üzletpolitikai oka is. Szeretnénk, ha bizonyos termékünk olyanok számára is elérhető lenne, akik nem tudják a magasabb árat megfizetni. Ezért ennek árát mesterségesen tartjuk alacsonyan, és a nagyobb árrésű termékek viselik ennek a döntésünknek a pénzügyi következményeit.
Ezek a döntések befolyásolják a termékeid árait is, de pontosan szeretnéd tudni, kijön-e a matek? Keresd a Karson BYT Tudástárban Az árazás alapjai és Árkalkulátor tudásanyagainkat!
A nyereséget ki lehet mutatni az egyes termékek forgalmán külön-külön is. Ezzel nemcsak érdemes, hanem bizonyos üzleti döntések meghozatala előtt kell is foglalkozni. De fontos, hogy nem szabad csak a nyereséges-veszteséges tengely mentén döntést hozni, ahogy azt fentebb te is láthattad. Az elemzés annál bonyolultabb, minél több és többféle termékkel, szolgáltatással foglalkozunk. Ráadásul a komplexitást fokozhatjuk más üzletpolitikai döntésünkkel is: készletgazdálkodás, más beszállítók preferálása, új piaci szegmensek felé mozdulás…
Ha minden adat és információ a rendelkezésedre áll, vágj bele! A portfóliódat évente egyszer mindenképpen vizsgáld át. Ha azonban még nincs meg minden adat vagy éppen úgy érzed, elvesztél a szempontok között, itt az ideje beszélgetnünk.
Pénzügyi és kontrollingszakember. Több mint 5 évig dolgozott logisztikusként, itt a teljes ellátási lánc felügyelete tartozott a feladatkörébe. Már 2016 óta dolgozik kkv-tanácsadóként: üzleti tervet, cashflow-rendszert, folyamatokat vizsgál és optimalizál, rejtett tartalékokat és hibákat, pénzelfolyásokat keres, árakat állapít meg és vizsgál felül. Ebben segíti kontrollingtapasztalata és mérlegképes könyvelői végzettsége. Ügyfelei között a nulláról induló, kezdő vállalkozástól a milliárdos árbevételű cégekig mindenki megfordult már. Vesszőparipája a hatékonyság és a digitalizáció.
Hányféleképpen lehet a értékesítési bevételeidet növelni? Az első válasz nem az, hogy jobb marketinggel. Azt is elmondjuk, miért.
A cashflow a válság alatt mutatta csak meg valódi fontosságát – mégis, sokan még mindig nem kezelik ennek megfelelően. Nézd meg velünk, mire is jó a cashflow-kimutatás, ha nem csak a jelen rögzítésére használod.
Az árképzés tele van tévhitekkel. A beszerzési ár * 2 képlete csak kevéssel jobb a “vörös has” technikától.
Copyright © 2022 Carsongrey Üzletfejlesztő Kft., Minden jog fenntartva
A Karson Consulting weboldalán sütiket (cookie) használ, analitikai célokból, illetve a felhasználói élmény fokozására, melyet jelölőnégyzetek segítségével testre tudsz szabni. Elfogadással hozzájárulsz a sütik használatához.